Zaburzenia żołądkowo-jelitowe u psów, a dobór karmy

Szacuje się, że nawet 30% zwierząt domowych ma różnego rodzaju problemy zdrowotne, z czego najczęstsze są problemy z trawieniem oraz alergie. Bywa, że psy mają nadwrażliwy przewód pokarmowy i nie są w stanie spożywać zwykłej karmy dla psów, podobnie reagują na mięso czy inne produkty, które normalny, zdrowy pies może spożywać. Warto obserwować jakie produkty powodują zaburzenia żołądkowe, z tym problemem trzeba też zwrócić się do lekarza weterynarii, który włączy leczenie objawowe i zaproponuje odpowiednią dietę. Możliwe, że wystarczy odpowiednie leczenie i wyeliminowanie z diety tego co powoduje alergię, aby pies wrócił do sprawności. Obecnie tak dużo psów ma zaburzenia żołądkowo-jelitowe, że powstały specjalne linie karm, właśnie dla nich przeznaczone, dzięki czemu właściciele nie muszą tak dokładnie sprawdzać, co podają psu.

Karmy dla psów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi mają w swoim składzie specjalnie skomponowane składniki ułatwiające trawienie, które zapobiegają zaburzeniom związanym z naruszeniem naturalnej flory bakteryjnej jelit, przy okazji poprawiają też stan skóry i sierści. Podawanie tego typu karm gwarantuje, że pies przestanie cierpieć na niestrawność, biegunki i utratę apetytu. Oczywiście każdorazowo podawanie takiej karmy na stałe musi być skonsultowane z lekarzem weterynarii. Jeśli chodzi o marki karm, do liderów należy Royal Canin, której karmy mogą być podawane chorym psom powyżej 10 miesiąca życia. Wybór produktów jest naprawdę szeroki i zależy od schorzenia – w przypadku niewydolności narządów i układu trawiennego można zakupić Veterinary Diet, dostępna jest również karma Royal Canin Gastro Intensinal, przeznaczona już typowo przy zaburzeniach ze strony żołądka i jelit. Dla psów o delikatnym układzie trawiennym należących do małych ras polecane jest Royal Canin Mini Digestive Care.

Specjalistyczne karmy oferuje również firma Purina, produkująca karmę Pro Plan OPTIDIGEST dla psów o wrażliwym żołądku, natomiast karma jest dostępna w kilku wariantach wielkości, w zależności od rasy psa i jego wielkości. Co do innych firm oferujących Karmy dla psów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, warto wymienić EUKANUBA, Trovet czy Exclusion. Jeśli właściciel nie wie, którą firmę wybrać to najlepiej jest zapytać o poradę weterynarza. Karma powinna być bowiem dobrana typowo pod schorzenie psa. Trzeba dodać, że specjalistyczne karmy na zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego można kupić wyłącznie w dobrych sklepach zoologicznych lub w lecznicach weterynaryjnych.