Tego nie wolno podawać zwierzętom!

Wiadomo, że właściciele czworonogów często chcą im przychylić nieba, karmiąc smakołykami, które sami jedzą. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo takie ludzkie jedzenie może szkodzić naszemu czworonogowi!

  • Żywienie czworonogów mięsem i wędlinami

Wędliny zawierają konserwanty, ponadto są doprawione solą, pieprzem i szeregiem innych dodatków, które dla psa czy kota są szkodliwe. Jeśli pies będzie zajadał się wędliną, prawdopodobnie będzie miał problemy żołądkowe, a sól i przyprawy mają bardzo niekorzystny wpływ na pracę nerek. Nawet jeśli dla nas ilość soli jest niewielka, to przecież dla małego psa czy kota okazuje się ona ogromna! Podobnie należy zachować ostrożność przy podawaniu zwierzakom podrobów, szczególnie wątróbki, która kumuluje w sobie toksyny i zawiera sporo niekorzystnej dla zwierząt witaminy A. Trzeba wspomnieć również, że przed podaniem surowego mięsa warto je przemrozić, obgotować czy zalać wrzątkiem, tak aby pies lub kot nie zaraził się pasożytami bytującymi we włóknach mięsa. Oczywiście tak przygotowanego mięsa nigdy nie przyprawiamy, a ono samo nie powinno być jedynym składnikiem diety.

  • Podawanie warzyw i owoców

Nie wszystkie owoce i warzywa pies i kot może spożywać bez ograniczeń. Zaleca się zachowywać ostrożność przy podawaniu zwierzętom cytrusów oraz winogron. Te pierwsze zawierają olejki eteryczne mogące wywoływać problemy żołądkowe, natomiast winogrona mogą stać się przyczyną schorzeń nerek. Psy i koty nie powinny tez spożywać cebuli oraz czosnku, które mogą prowadzić do anemii. Kategorycznie zabrania się podawania ostrej papryki, która u zwierząt może podrażniać przełyk i śluzówkę żołądka! Kolejnym warzywem, które nie może znaleźć się w diecie kotów, a w diecie psów dopuszczane jest w formie ugotowanej, to ziemniaki. U kotów ziemniaki powodują niestrawność, ponieważ zwierzaki nie potrafią trawić skrobi. W przypadku roślin strączkowych i kapustnych konieczne jest przegotowanie, jednak nie są to na ogół warzywa, które czworonogi z chęcią by spożywały.

  • Używki i czekolada

Zarówno używki jak i czekolada stanowią dla czworonogów niebezpieczeństwo – kakao zawiera bardzo toksyczną dla psów i kotów teobrominę, pół tabliczki czekolady może spowodować zgon psa sporych rozmiarów. Podobnie szkodliwa jest kawa, herbata czy alkohol, czyli produkty przeznaczone wyłącznie dla ludzi.

  • Pozostałe produkty

Co do pozostałych produktów, czworonogom nie wolno podawać surowych jajek, ryb, kaszy pęczak. Ostrożność zaleca się również przy podawaniu nabiału, ponieważ laktoza jest ciężka w trawieniu, może powodować biegunkę czy wzdęcia, pogłębia również problemy zdrowotne związane z układem oddechowym. Jeśli zwierzę jest chore, nigdy nie podawajmy też „ludzkich” leków na własną rękę, nawet jeśli coś nam pomaga, u psa czy kota może wywołać odwrotny efekt!