O czym pamiętać, by zabawa z psem była w pełni bezpieczna?

Nawet w przypadku małego psa, nieodpowiednia zabawa może doprowadzić do wypadku, którego chętnie byśmy uniknęli. Nie wspomnę o psach dużych, które mogą przecież zrobić nam krzywdę nawet niechcąco, zapominając się podczas zabawy. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, podczas wspólnej zabawy dziecka z psem warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które zapewnią bezpieczeństwo przy kontaktach z nowo poznanymi psami.

1. Jeśli wyjeżdżamy z dzieckiem, należy mu wcześniej dokładnie powiedzieć jak postępować ze zwierzętami. Trzeba zabronić ciągnięcia psa za uszy, sierść czy ogon, ponieważ nawet łagodny piesek może zareagować wtedy agresją. Żadne dziecko nie może psa kopać, bić czy straszyć, trzeba wpoić maluchowi, że nie wolno krzywdzić zwierząt. Warto zasugerować, że głaskanie, przytulanie psa powinno zostać wykonywane zawsze delikatnie, nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów, które psa mogą najzwyczajniej wystraszyć. Podobnie powinno unikać się krzyków, które mogą sprowokować psa do agresji lub sprawić, że zwierzę będzie unikało dalszego kontaktu.

2. Jeśli dziecko ma się bawić z danym czworonogiem, wcześniej należy ich zapoznać w odpowiedni sposób – pies powinien mieć okazję do obwąchania dziecka, najlepiej jeśli da się mu wcześniej dłoń. Dopiero po takim „zapoznaniu” można przejść do zabawy, oczywiście o ile pies nie wysyła żadnych negatywnych sygnałów. Warto wziąć do ręki ulubioną psią zabawkę, dzięki czemu zawiąże się pierwsza nić porozumienia – zazwyczaj pies nie odpuszcza okazji do zabawy i chętnie pobiegnie za rzuconą piłką. Jeśli mamy do czynienia z obcym psem, najlepiej jest zostawić zwierzaka w spokoju i odejść, nie wykonując gwałtownych ruchów. Nie wiadomo bowiem, jak taki pies zareaguje na człowieka.

3. Trzeba uświadomić maluchowi, że nawet największe i najbardziej wytrwałe psy kiedyś się zmęczą, jeśli więc zwierzak odchodzi i kładzie się lub nie chce przynosić piłeczki, powinno się go zostawić na pewien czas w spokoju. Jeśli pies odpocznie, prawdopodobnie znów wróci do zabawy, ale nie można go do tego zmuszać. Podobnie nie powinno się go na siłę wyciągać z posłania, które może zacząć bronić.

4. Trzeba również ostrzec dziecko, aby trzymało się z daleka od psiej miski czy jedzenia. Psy, nawet te najłagodniejsze mogą reagować agresją kiedy narusza się teren wokół miski lub chce się im zabrać jedzenie – ostrzeżeniem zazwyczaj jest odsłanianie zębów i warczenie, ale jeśli to nie pomaga, zwierzę prowadzone instynktem może ugryźć.