Jakie zabawki zadowolą naszego kota?

Każdy rozwijający się zdrowo kot potrzebuje codziennej dawki zabawy. Oczywiście kot nie jest samotnikiem, który bawi się sam, potrzebuje również kontaktu z właścicielem. Większość zachowań kota, których nie pożądamy, związane jest właśnie ze zbyt małą ilością zabawy i po prostu z nudą, z którą kot chce sobie w jakiś sposób radzić. Oczywiście warto wspomnieć, że kot jak człowiek bywa wybredny i nie każda zabawka musi mu się spodobać. Zwierzaki mają swoje gusta, dlatego nie jest powiedziane, że zawsze w 100% trafimy z zakupem odpowiedniej zabawki.

  • Zabawki przeznaczone dla kota

W sklepach zoologicznych znajdziemy bardzo szeroki wybór zabawek dla kotów, o różnych kształtach i wielkości, nawet pachnących uwielbianą przez koty kocimiętką. Kot jest ze swojej natury drapieżnikiem, dlatego jego ulubione zabawki powinny kojarzyć się z polowaniem. Warto zainwestować w różnorodne myszki, zarówno proste wykonane z pluszowego materiału jak i nakręcane, piszczące, zawierające dzwoneczek lub prowadzone na sznurku. Koty oprócz myszek uwielbiają piłeczki, również oferowane w różnych kształtach i rozmiarach, często zawierające ruchome elementy, zwracające kocią uwagę. Na rynku pojawiły się zabawki, do których można wkładać ulubione przysmaku, które podczas zabawy kot może wyciągnąć.

  • Zabawki przeznaczone do zabawy z właścicielem

Szeroki wybór oferują również sklepy zoologiczne, co do zabawek, którymi kot bawi się wraz z właścicielem. Pozwala to umocnić więzy, zlikwidować poczucie samotności i zapewnia świetną rozrywkę. Zazwyczaj tego typu zabawki to dzwoneczki, piórka czy piłeczki zawieszone na wędkach, sznurkach, różnego rodzaju statywach. Koty nie są bardzo wymagające, zadowoli je nawet punktowy laser, którym właściciel będzie świecił po podłodze czy ścianach. Kot będzie ścigał czerwone punkty, dzięki czemu zaspokoi swoje potrzeby łowieckie.

Każdy właściciel kota musi pamiętać o regularnym dostarczaniu zwierzęciu zabawek i co ważne, koty nie wyrastają z zabawy nawet w podeszłych latach, o ile pozwala im na to stan zdrowia. Bawiące się koty są sprawniejsze fizycznie, nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi. Jeśli zwierzę nie ma gdzie rozładować napięcia i stresu, może zacząć zachowywać się agresywnie lub po prostu będzie niszczyło domowe sprzęty drapiąc je i obgryzając. Wtedy naraża się na gniew właściciela, a to tylko potęguje niechciane zachowania. Jeśli jednak poświecimy kotu nieco uwagi i wspólnie z nim każdego dnia będziemy się bawili, zobaczymy znaczną poprawę zachowania zwierzęcia.