Jaką karmę dla kociąt wybrać?

Każdy kot jest inny i wymaga również odpowiedniego żywienia. Każdy sklep zoologiczny oferuje obecnie szeroki wybór karmy dla kociąt, która zapewnia zdrowy wzrost małego kota jak i zapewnienie mu niezbędnych składników odżywczych. Szczególnie przez kilka pierwszych miesięcy życia ważne jest zapewnienie jak najlepszej jakości karmy, ponieważ jest to okres wzmożonego wzrostu kota, kiedy rozwija się cały jego organizm. Kocięta zażywające dużej ilości ruchu muszą mieć dostarczoną określoną ilość kalorii, dziennie przyrost wagi zdrowego kota powinien wynosić od 10 do 30 gramów. Kiedy zaczynamy wprowadzać pokarm stały do kociej diety, najlepiej jest kupować mokrą karmę mającą niewielkie kawałki z sosem lub podawać suchą, ale rozmoczoną w kocim mleku, a w przypadku 2-3 miesięcznych kotów ich dietę można powoli wzbogacać o surowe lub ugotowane mięso. Jeśli kupujemy karmę dla kociąt, warto wybrać renomowane firmy, ponieważ taki pokarm zapewni kompleksową i zbilansowaną dietę naszemu pupilowi.

Jedną z polecanych marek cieszących się popularnością jest Purina. Specjalnie opracowana karma dla kociąt jest wzbogacana o dodatkowa porcję białka i składników mineralnych – fosforu, wapnia, magnezu i cynku. Dodatkowym plusem są mniejsze opakowania tej karmy, które odpowiadają potrzebom żywieniowym małych kotów. Kolejną bardzo dobrą marką karmy dla kociąt jest Royal Canin. Jest to jeden z najlepszych producentów karm dla kotów wymagających specjalnej diety. Royal Canin oferuje karmy wzbogacone o składniki mineralne, które zapewniają kotu zdrowy wzrost, dodatkowo produkowane są specjalne linie, przeznaczone specjalnie dla kociąt określonych ras, takich jak choćby Shorthair Kitten czy Coon Kitten. Karmy te bardzo często wybierają profesjonalni hodowcy i to nie tylko w przypadku kociąt, ale również ciężarnych i karmiących kotek. Wśród firm oferujących karmę dla kociąt wysokiej jakości warto wymienić również markę Josera, produkującą lekkostrawną karmę dla kociąt ze specjalnymi dodatkami poprawiającymi wygląd sierści, w której dietetyczne włókna ułatwiają wydalenie połkniętych kłaczków.

Którą karmę dla kota wybierzemy, to już zależy od nas. Warto jednak zainwestować w lepsze marki, które posiadają o wiele więcej składników odżywczych niż jest to w karmach dostępnych w marketach po niskich cenach. Specjalistycznej karmy w szczególności wymagają kocięta rasowe oraz te, które mimo młodego wieku zmagają się z problemami zdrowotnymi lub przejawiają oznaki niedożywienia.