Jak rozpoznać, że nasz kot ma koci katar?

Koci katar to nazwa choroby znanej każdemu właścicielowi kota. Jest to nazwa wirusowego zapalenia górnych dróg oddechowych, wywoływanego zazwyczaj przez dwa typu wirusa – herpesvirusa oraz calicivirusa. Na schorzenie mogą zapaść koty w różnym wieku, przy czym koci katar u dorosłych osobników nie jest niebezpieczny dla życia, natomiast u kociąt i kotów starszych przy ostrym przebiegu może zakończyć się nawet śmiercią. Na szczęście jest kilka objawów, dzięki którym właściciel może podejrzewać u zwierzaka właśnie tę chorobę.

1. Objawy zakażenia wirusem FHV-1

W przypadku zakażenia herpesvirusem, u kota pierwszym zauważalnym problemem jest zazwyczaj pojawienie się zapalenia spojówek, połączonego ze łzawieniem oczu i ich opuchlizną. Może występować również ropny wysięk, a nawet owrzodzenie rogówki. Kot od początku choroby zaczyna również kichać, może mieć problemy z oddychaniem, a z nosa wydobywa się wydzielina, najpierw przejrzysta, wraz z postępem choroby gęsta i przybierająca zielonkawy kolor. Kot jest apatyczny i nie ma apetytu, co wiąże się głównie z czasową utratą węchu. Kolejnym objawem zakażenia jest gorączka – pojawia się w części przypadków i może spowodować wraz z resztą objawów odwodnienie orz spadek sił u kota. Jeśli na koci katar zapadnie ciężarna kotka, istnieje spore ryzyko poronienia, a nawet, jeśli kocięta się urodzą, prawie zawsze przyjmują infekcję od matki.

2. Objawy zakażenia wirusem FCV

W przypadku drugiego typu wirusa, czyli calicivirusa, u kotów najbardziej charakterystycznym objawem jest owrzodzenie pojawiające się w obrębie jamy ustnej, również na dziąsłach czy języku, czemu może towarzyszyć ślinienie. W zależności od odmiany wirusa, wrzody mogą się pojawić nawet na łapkach. Kolejny objaw charakterystyczny dla obu wirusów to wysięk z nosa, podrażnienie i puchnięcie oczu, apatia i depresja u kota. W przypadku calicivirusa gorączka pojawia się rzadziej, ale brak chęci do jedzenia może być związany z bolesnym owrzodzeniem jamy ustnej. Przy poważniejszym zakażeniu może dojść nawet do pojawienia się zapalenia płuc. Ta odmiana kociego kataru może objawiać się również bólami stawów, przez co kot zacznie kuleć lub unikać ruchu – ból może objąć najpierw jedną kończynę, z czasem przechodząc na pozostałe.

Jeśli właściciel rozpozna któryś z wymienionych objawów, powinien jak najszybciej udać się do weterynarza, który wdroży leczenie łagodzące objawy choroby i wspomagające walkę organizmu z wirusem. Właściciel musi dodatkowo regularnie usuwać wydzielinę z nosa, ułatwiając kotu oddychanie.