Jak przygotować się na przyjęcie w domu szczeniaka?

Wiele osób chce mieć w domu małego, słodkiego szczeniaczka, na którego przybycie trzeba się jednak przygotować. Kiedy mamy już upatrzonego malucha, musimy wcześniej zapewnić mu odpowiednie warunki, a to wbrew pozorom nie jest proste. Trzeba wyznaczyć szczeniakowi określone miejsce, w którym ustawimy legowisko – najlepiej by był to obszar spokojny, gdzie piesek będzie się dobrze czuł. Nie warto na początek inwestować w drogie legowisko, ponieważ szczeniak tak jak dziecko może je zniszczyć czy po prostu się na nie…załatwić. Nowoczesnym rozwiązaniem jest inwestycja w posłanie dry bed, które wchłania wilgoć, w przypadku, kiedy piesek nie zdąży wyjść na zewnątrz w celu załatwienia potrzeby. Przed przybyciem do domu szczeniaczka musimy pamiętać o tym, by kupić zapas karmy.

Oczywiście mały piesek nie może jeść tego, co ludzie, ponadto nie powinno mu się podawać karmy dla dorosłych psów. Najlepiej, aby była to karma sprawdzona i już podawana wcześniej pieskowi, tak, aby mieć pewność, że zmiana karmy mu nie zaszkodzi i nie będzie dodatkowym stresem. Mały piesek woli jeść pokarm rozdrobniony i wilgotny, na to również trzeba zwrócić uwagę przy zakupie. Wraz z przyjściem szczeniaka do domu powinien on otrzymać własną miskę na wodę oraz na pokarm, do których będzie miał łatwy dostęp – oczywiście muszą być one dostosowane do wielkości pieska. Jeśli chodzi o rasy z obwisłymi uszami, lepiej wybrać miski wąskie i głębokie, dzięki czemu uszy psa nie będą wpadać do jedzenia.

Szczeniaka trzeba uczyć posłuszeństwa jak i sztuczek – w tym celu przydadzą się specjalne smakołyki, które ułatwią trening i będą nagrodą za wykonane zadania. Gryzaki i zabawki są szczególnie ważne, gdy pies zmienia zęby z mlecznych na stałe - przysmak pozwoli uchronić nasze meble czy buty przed zgryzieniem. Jeśli chodzi o higienę pieska, wszystko zależy od rasy. Na ogół jednak szczeniaka przez pierwszych kilka tygodni nie trzeba kąpać, a jeśli już musimy to zrobić, trzeba wybrać delikatny szampon przeznaczony dla szczeniąt. Zazwyczaj zdarza się tak, że szczeniak przez pewien okres załatwia się w domu z racji tego, że nie jest nauczony czystości lub nie potrafi jeszcze sygnalizować chęci wyjścia na zewnątrz.

Warto w jakimś miejscu wyłożyć gazety lub specjalny podkład wchłaniający wilgoć, gdzie piesek może się załatwić. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, można wykorzystywać spraye neutralizujące, a przy nauce czystości często przydają się również spraye odstraszające. Na koniec warto dodać, że właściciele muszą sprzątać po swoim psie, nie ważne czy jest to szczeniak czy dorosły osobnik. Trzeba zakupić specjalne woreczki i łopatkę, które ułatwiają to zadanie.