Jak prawidłowo dbać o kota?

Każdy właściciel kota doskonale wie, że zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią opiekę, w szczególności, jeśli znajduje się ono w domu i mieszkamy z nim, na co dzień. Postawą jest odpowiednie żywienie kota oraz zadbanie o jego higienę, dzięki czemu kot będzie nie tylko szczęśliwy, ale również w dobrej kondycji fizycznej.

  • Zabiegi pielęgnacyjne

Wiadomo, że każdy kot potrzebuje innego typu pielęgnacji, głównie zależy to od rasy oraz od długości sierści, a ponadto od tego czy kot wychodzi na zewnątrz czy może cały czas przebywa w domu lub mieszkaniu. Podstawą jest jednak regularne szczotkowanie sierści dwa razy na tydzień i to nawet wtedy, kiedy jest ona krótka. Oczyszczamy wtedy sierść z zanieczyszczeń i ją rozplątujemy, a większość kotów podczas tego zabiegu jest wniebowzięta. O ile kot nie wychodzi na zewnątrz, nie ma potrzeby jego kąpania częściej niż raz w roku, szczególnie, że tego zabiegu zwierzę raczej nie lubi. Kolejnym bardzo ważnym zabiegiem w kociej higienie jest obcinanie pazurków, szczególnie, jeśli kot nie dysponuje drapaczką i nie wychodzi poza dom, gdzie mógłby zetrzeć pazurki. Wielu właścicieli taki zabieg woli wykonywać w gabinetach weterynaryjnych, jednak można zaopatrzyć się w cążki do cięcia i podcinać pazury także w domu. Trzeba jednak pamiętać o zasadzie, iż podcinamy pazur nie dochodząc do części różowej, która jest już ukrwiona i zwierzę przy obcięciu poczułoby ból. Co do higieny uszu oraz oczu, w większości przypadków nie jest konieczna interwencja właściciela, ponieważ koty same dbają o higienę. W uzasadnionych przypadkach można jednak wykonać czyszczenie uszu, ale najlepiej u weterynarza, który sprawdzi również, dlaczego uszy kota są brudne, może się to, bowiem wiązać z chorobą taką jak świerzb.

  • Żywienie

Elementem pielęgnacji kota wbrew pozorom jest również jego żywienie. Oczywiście zawsze należy podawać odpowiednią karmę dopasowaną do wieku, stanu zdrowia i kondycji kota. Powinna to być zarówno karma mokra jak i sucha, podawane na zmianę. Karma sucha chroni, bowiem kota przed odkładaniem się na zębach kamienia. W przypadku niepodawania karmy suchej, kot może przejawiać nieświeży oddech z pyszczka, co świadczy właśnie o odłożeniu się kamienia i konieczna będzie wtedy wizyta u weterynarza.

  • Czyszczenie kuwety

Bardzo ważne dla każdego kota jest ponadto regularne czyszczenie kuwety, zabieg należy wykonywać, co najmniej raz dziennie wymieniając żwirek i jeśli tylko mamy możliwość, jak najczęściej powinniśmy czyścić plastikowe wnętrze kuwety. Zapobiegnie to wydzielaniu brzydkiego zapachu, ale bardzo często zdarza się, że koty mając brudną kuwetę po prostu nie chcą z niej korzystać.