Jak dobrać kosmetyki odpowiednie dla zwierząt?

Chyba każdy wie, że zwierzęta wymagają specjalnych kosmetyków, na pewno nie takich jakie stosują ludzie, skóra zwierząt całkowicie rożni się bowiem od naszej i wymaga całkowicie innej pielęgnacji. Przemysł kosmetyczny coraz bardziej się rozwija przy czym jednym z jego działów powoli staje się kosmetyka zwierząt, oferując coraz różnorodniejsze produkty dla naszych pupili.

Wiadomo, że właściciele zwierząt są różni. Najczęściej osoby trzymające psy lub koty w domach i żyjące z nimi na co dzień w pełni zdają sobie sprawę z tego, że pupile również wymagają kosmetyków, dzięki czemu są utrzymywane w dobrej kondycji, przy okazji właściciele dbają o ich wygląd zewnętrzny. Na wsiach, gdzie zwierzęta trzymane są na zewnątrz jest o wiele mniejsza świadomość. W miastach możemy zaobserwować coraz więcej salonów zajmujących się kosmetyką zwierząt i to nie tylko jeśli chodzi o regularne obcinanie sierści, ale również pazurków, co łączy się z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Według najnowszych badań, 23% sprzedawanych na świecie produktów dla zwierząt to właśnie kosmetyki i produkty przeznaczone do pielęgnacji. Najlepiej jest sięgać po dobre, znane marki które mają już ugruntowaną pozycję na rynku – między innymi Armonie Naturali, The Stuff for dogs, Crown Royale, Nurtured Pets czy Winners Circle. Najczęściej są to kosmetyki dla psów i kotów, ale niektóre marki zaczynają wypuszczać produkty nawet dla koni czy ptaków. Na chwilę obecną największym zainteresowaniem wśród właścicieli czworonogów cieszą się szampony przeznaczone do kąpieli, zarówno psów jak i kotów, pojawiają się ponadto odżywki przeznaczone do długiej sierści jak i preparaty przeznaczone do higieny jamy ustnej. Producenci zwracają uwagę również na potrzeby czworonogów mających problemy zdrowotne i tak przykładowo można kupić szereg preparatów przeznaczonych dla alergików. Szacuje się bowiem, że nawet 30% zwierząt ma skłonność do różnego rodzaju alergii – biorąc pod uwagę liczbę psów i kotów na świecie jest to około miliona czworonogów!

Coraz częściej można zaobserwować to, że właściciele zwierząt nie oszczędzają na produktach przeznaczonych dla czworonogów, sięgając po produkty sprawdzone, leżące na wyższej półce. Możliwe, że z czasem dział kosmetologii zwierzęcej zacznie się gwałtowanie rozwijać, a wybór oferowany przez sklepy zoologiczne będzie jeszcze większy. Wybierając produkt sprawdźmy, czy ma on odpowiednie atesty oraz czy jest przeznaczony typowo dla psa lub kota. Zwracajmy uwagę na skład kosmetyku szczególnie wtedy, kiedy wiemy na co nasz czworonóg jest uczulony.