Drapak dla kota – który wybrać?

Żaden kot nie przejdzie obok drapaka obojętnie. Jeśli mamy w domu zwierzę i niszczy ono meble ostrząc sobie pazury, koniecznością będzie zakup odpowiedniego drapaka. Mu unikniemy zniszczeń, a kot będzie mógł rozładować nudę i drapać do woli. Taka jest bowiem jego natura i choćbyśmy nie wiem co robili, kot i tak będzie szukał okazji do drapania, jeśli nie drapaka, to chociaż drzew, a na końcu weźmie się za meble.

Typy drapaków dla kotów

Drapaki kartonowe – ten typ drapaka ma grubą, kartonową powierzchnię, osadzoną na sztywnym szkielecie. Jest to najprostszy i najtańszy typ drapaka stojącego lub zawieszanego, cechuje go jednak nieco mniejsza odporność na uszkodzenia.

Drapaki sizalowe – powierzchnia przeznaczona do drapania w tych drapakach wykonana jest z sizalu, mającego postać sznurków czy plecionki. Mogą mieć szkielet wykonany z drewna, a w najprostszej formie występują jednak w postaci mat.

Drapaki w typie mebli – są to chyba najbardziej estetyczne drapaki, stanowiące połączenie kilku drapaków z domkami, w których koty mogą znaleźć odpoczynek i spokój. Oferowane są zarówno proste konstrukcje jak i bardzo rozbudowane, przeznaczone nawet dla kilku kotów i połączone również z półkami, hamakami czy innymi zabawkami, dzięki czemu zapewniają kotu świetną rozrywkę.

Format drapaków dla kotów

Jeśli chodzi o sam format drapaków, te występują w bardzo wielu wariantach, dlatego można dopasować je do preferencji kota jak i możliwości samego właściciela.

Drapaki – deseczki – są to najpopularniejsze drapaki zawieszane, które mogą przybierać formę deseczki owiniętej materiałem lub sizalem, często mając dodatkowe wykończenia przykuwające uwagę kota.

Drapaki – maty – są to proste drapaki pod postacią mat, najczęściej wykonywane z sizalu.

Drapaki stojące – tego typu drapaki mają podstawkę na której osadzony jest kołek owinięty zwykle sizalem. Drapak jest stabilny, dzięki czemu nie przewraca się podczas drapania, może być zarówno prostym obiektem jak i rozbudowanym, wchodzącym w skład mebli dla kotów.

Drapaki – domki – zazwyczaj wchodzą one w skład domku przeznaczonego na legowisko da kota przy czym jedna ze ścian jest zwykle przeznaczona do drapania. Problemem może być jednak to, jak zachęcić kota do drapania akurat jednej ściany.

Drapaki – kołki – ten rodzaj drapaka składa się z podstawki wykonanej z płyty wiórowej, do której przymocowany jest kołek, najczęściej owinięty sizalem. Bardzo często spotyka się przy tych drapakach półeczkę na szczycie, gdzie kot po zabawie można znaleźć odpoczynek.