Dlaczego psy wyją?

Każdy pies jest inny, ale są zachowania, wspólne dla tych zwierząt niezależnie od ich rasy. Jeśli nauczysz się je rozpoznawać, o wiele łatwiejsza będzie komunikacja z psem i poznawanie jego potrzeb. Jednym z charakterystycznych zachowań psa jest wycie i związane jest ono nie tylko z instynktem, ale właśnie z formą komunikacji, ponieważ pies tak jak i człowiek ma pewne sposoby na porozumiewanie się, chociaż my tego nie rozumiemy. Każdy pies ma w sobie geny wilka i właśnie od tego przodka odziedziczył zdolność.

Zarówno psy jak i wilki wyją po to, by sprowadzić członków stada z powrotem do gniazda. Właśnie z powodu tego instynktu może wyć pies pozostawiony samotnie w domu, w ten sposób starając się, aby właściciel szybko powrócił do mieszkania, nawołuje go wskazując drogę. Kolejną przyczyną wycia może być chęć obrony swojego terytorium. Pies wyciem może dawać znak, że dany teren jest już przez niego zajęty, co odstraszy potencjalnego przeciwnika. Faktycznie, część psów po usłyszeniu wycia innego osobnika, wykazuje zainteresowanie, ale po chwili odchodzi w przeciwnym kierunku.

Pies może wyć i szczekać przykładowo wtedy, kiedy koło jego domu kręci się ktoś obcy. Kolejna przyczyna wycia może być związana z tym, że pies chce po prostu zwrócić na siebie uwagę. Jeśli wyje w samotności, przywołanie członków stada to jedna sprawa, ale równocześnie może chodzić mu o to, by właściciel się nim przejął i nie zostawiał go więcej w samotności. Aby uniknąć takiego zachowania, przed wyjściem należy dać psu jakieś zabawki czy gryzaki, które zajmą jego uwagę. Pies gryząc kość zapomni o wyciu i nie będzie się nudził, tym samym nieobecność właściciela nie będzie dla niego tak dotkliwa jak zwykle. Wycie u psa może być również reakcją na bodźce, jeśli zwierzę słyszy przeciągłe dźwięki lub syreny alarmowe, bardzo często wyje.

Szczególnie jeśli jeden pies w okolicy tak zareaguje, to bardzo szybko dołączają do niego kolejne, ponieważ właśnie takie zachowanie podpowiada im instynkt i natura stadna. Po prostu przyłączają się do swoich krewniaków. Warto dodać, że wycie u psów może być również sposobem na wyrażenie emocji – związane jest z tęsknotą, żalem, bólem czy niepokojem. Pies może wyć kiedy coś mu dolega, dlatego nie warto bagatelizować takiego zachowania. Jeśli jednak pies wyje bez powodu, to możliwe że po prostu taką ma naturę. Zdarza się bowiem, że niektóre osobniki po prostu lubią wyć i w taki sposób się porozumiewać - nie da się ich tego oduczyć, co może sprawiać problemy właścicielom mieszkającym w mieście.