Czy psy lubią się przytulać?

Przytulanie psa jest nawykiem wielu właścicieli, którzy dziwią się jednak, jeśli ich czworonóg takiego okazywania uczuć po prostu nie lubi. W interpretacji ludzi przytulanie jest oczywiście oznaką miłości i zaufania, jednak psy nie muszą tego odbierać właśnie w taki sposób i na pewno nie powinno się przytulać zwierzęcia na siłę. W języku psów nakrycie łapą lub napieranie ciałem na innego osobnika jest jednak aktem dominacji, który może się czworonogowi źle kojarzyć. Oczywiście są psy, które taką formę pieszczot w pełni akceptują, podporządkowując się swoim właścicielom. Najczęściej wynika to z określonego wychowania psa – jeśli uczymy go od małego przytulania, dla zwierząt nie jest to już niczym dziwnym i nie odbierają tego gestu negatywnie.

Jest jednak wiele psów o bardzo silnej osobowości oraz takich, których właściciele w dzieciństwie nie przytulali i takie zwierzęta mogą negatywnie reagować na próby przytulenia. Bywa, że niektóre osobniki w takiej sytuacji mogą poczuć się zagrożone, potrafiąc odskoczyć na bok, ukazywać zęby czy wręcz próbując nas ugryźć. Najlepiej jest obserwować reakcję psa zanim spróbujemy go przytulić, ponieważ nie warto wykonywać tego gestu na siłę. Jeśli przy próbie zbliżenia się pies odsuwa się lub kieruje głowę w innym kierunku, lepiej odpuścić. Nie jest też powiedziane, że nawet dający się przytulać pies pozwala na wykonywanie tej czynności każdemu.

Zazwyczaj ogranicza się to do członków rodziny lub osób dobrze mu znanych, natomiast rzadko kiedy pies daje się przytulić obcemu. Wydaje się, że lepszą formą okazywania uczuć psu jest poproszenie o to by podał łapkę, można go podrapać za uchem czy pogłaskać po głowie. Czasem również pochwała okazuje się przyjemniejsza niż przytulenie, ponieważ pies ma zdolność do wyczuwania emocji naszego głosu. Oczywiście, są psy które na przytulanie reagują całkiem dobrze i z reguły są to rasy bardzo łagodne, podporządkowane człowiekowi, które wykorzystuje się do dogoterapii. Badania wskazują, że rasą psów bardzo dobrze znoszącą przytulanie są między innym Golden Retrivery.

Trzeba więc podsumować – przytulanie psa lepiej sobie odpuścić, jeśli czworonóg za każdym razem na taki gest reaguje niepokojem czy odsuwaniem się od właściciela. Nie chodzi bowiem o to, by czworonóg w obecności właściciela czuł się nieswojo, unikając bliskości. W takim wypadku stosujmy inne gesty które pies jest w stanie łatwiej zrozumieć i tym samym lepiej przyjąć. Zamiast przytulenia pogłaskajmy, podrapmy po brzuchu czy po prosu rzućmy zabawkę.