Czy opłaca się zakładać sklep zoologiczny?

Każdy, kto chce zakładać własny biznes w którymś momencie dokładnie zastanawia się, w jakiej branży można się odnaleźć i która przyniesie największy zysk. Część osób postanawia zainwestować w sklep zoologiczny. Czy jednak taki biznes naprawdę się opłaca? Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, weźmy pod uwagę otoczenie i jego zapotrzebowanie oraz to, czy posiadamy odpowiedni lokal oraz lokalizacje. Najbardziej opłaca się założyć sklep przy głównych ulicach, niedaleko osiedli, gdzie ludzie chętnie posiadają zwierzaki. Nie budzi wątpliwości fakt, że wielu Polaków trzyma w domach zwierzęta, bardzo często traktując je, jako członków rodziny. Takie osoby często chcą przychylić zwierzakowi nieba, chętnie inwestując w ubrania, zabawki, markową karmę czy inne akcesoria. To właśnie na takich dodatkach twój sklep może najlepiej zarobić, należy, więc uzyskać nietypowy i konkurencyjny towar.

Zacznijmy jednak od formalności, które trzeba załatwić przed założeniem sklepu zoologicznego. Na początek musimy zarejestrować działalność gospodarczą oraz wybrać formę jej prowadzenia. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt mówi dokładnie, jakie warunki zwierzętom musi zapewnić sklep zoologiczny, trzeba, więc ustawę dokładnie przejrzeć. Powiatowy lekarz weterynaryjny będzie sprawdzał, czy przepisy ustawy dotyczące warunków trzymania zwierząt w klatkach sklepowych są spełnione, natomiast w wypadku odkrycia naruszeń czy zaniedbań, możemy spodziewać się kłopotów, w najgorszym wypadku może to być nawet zamknięcie sklepu. Kontrole może wykonywać ponadto Inspekcja Weterynaryjna, na mocy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku. Nie każdy sklep zoologiczny ma możliwość sprzedawania zwierząt, często spotyka się, bowiem lokale oferujące samą karmę, zabawki, ubrania, smycze, klatki i wiele innych. Jeśli otwieramy sklep z myślą o sprzedaży zwierząt, musimy uzyskać zezwolenie na sprzedaż i przetrzymywanie zwierząt, dodatkowo pochodzenie zwierzaków musi zostać w pełni udokumentowane – nie mogą one pochodzić z nielegalnej hodowli i z niepewnego źródła. Co do wyposażenia sklepu, oczywiście inwestujemy w regały, półki i samo zatowarowanie. Niestety, wymaga to nakładów finansowych, jednak, aby zarobić pieniądze, trzeba najpierw je zainwestować.

Aby zwiększyć liczbę klientów, warto zastosować pewne triki marketingowe. Chyba podstawą w obecnych czasach jest stworzenie strony prezentującej ofertę sklepu i asortyment, popularnością cieszą się również zakupy on-line poprzez sklep internetowy. Każdy początkujący przedsiębiorca powinien o tym pamiętać.